خانه / تحقیق و پروژه / روحانی: به ظریف گفتم حرف آقا روی زمین نماند

روحانی: به ظریف گفتم حرف آقا روی زمین نماند

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در آیین اعطای نشان های درجه یک لیاقت، مدیریت و شجاعت به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  خاطرنشان کرد: امروز، روز پر افتخاری برای ماست تا ادای وظیفه نماییم نسبت به آنها که رنج و سختی ها و درشتی ها و مشکلات را به جان خریدند تا رنجی را از دوش ملت بزرگ ایران بردارند.

اهم سخنان رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید:

*امروز قرین است با ۱۹ بهمن روزی که نیروی هوایی ارتش با فداکاری و ایثارش در سال ۵۷ کمر قدرت نظامی رژیم استبداد را درهم شکست و در برابر امام راحل و بزرگوار ادای احترام نظامی کرد و آن چنان این حرکت تکان دهنده بود که برای همه نشان قدم های نهایی پیروزی یک ملت در برابر استبداد و استعمار بود.

* بر روان بلند اماممان درود می فرستیم که هرچه داریم از استقلال وسربلندی و عزت و پایمردی و اعتماد به نفس از او داریم.

* درود بر روان پاک همه شهیدان از آغاز نهضت اسلامی در سال ۴۱ تا بهمن ۵۷، و تا همه آن هایی که برای استقرار این انقلاب تلاش کردند و تا شهیدان دفاع مقدس و به ویژه در این مراسم از شهیدان فناوری صلح آمیز هسته ای سرزمین مان که عالمانه آگاهانه دلاورانه این راه پرخطر را برگزیدند و آن گاه که فهمیدند ادامه راهشان خطر ناک است ذره ای عقب نشینی نکردند.

* اگر دهها شهید هم در این راه می دادیم باز هم دانشمندان هسته ای راه ملت و سربلندی را رها نمی کردند. بر روح بلند همه شان درود می فرستیم و برای خانواده آن ها عزت و سرافرازی بیشتر آرزو می کنیم.

* امروز روز نشان است، درست است، روز قدردانی یک ملت از سرداران فداکار صحنه دفاع بین المللی از یک ملت است، درست است، امروز روز تقدیر از همه آن هایی که برای عظمت این ملت شبانه روز تلاش کردند اما آغازش روز شکرگذاری در برابر خدای کریم، حکیم، علیم و عزیز است.

* آن خدایی که همه چیز از اوست و من شک ندارم اگر در این صحنه نمایندگان ملت ایران در برابر قدرت های جهانی پیروز شدند از او بود. همه توفیقات از او بود. دعای سوخته دلان، دعای خانواده های شهدا، دعای صالحان به ویژه شب های قدر این آخرین ماه رمضان و اجابت این دعا از سوی آن معبود بزرگ. او بود که نظر لطف و رحمت بر ما انداخت و گرنه ما کجا و پیروزی عظیم تاریخی یک ملت تاریخ ساز کجا.

* امروز روز سپاس و شکرگذاری در برابر ارواح بلند پیامبر و ائمه هدا (ع) و روز تواضع و فروتنی در برابر ولی الله اعظم است که عنایت و لطف او بود که کارساز بود و سپاس و تشکر وی‍ژه از ثامن ائمه (ع) که هرآنچه در این کشور داریم در پناه و لطف اوست.

* امروز روز تشکر ملت بزرگ ایران است، ملتی که در همه صحنه ها ایستاد، ملتی که هیچ گاه در برابر قدرتها و جمعیت های بزرگ نترسید، سرفرود نیاورد و نهراسید.

*آن روز که ۱۵ خرداد بود، به تنهایی ایستاد و آن روز که ۱۷ شهریور بود، ایستاد و آن روز که ۲۲ بهمن بود، مقاومت کرد و آن روز که همه پشت به پشت هم دادند تا در یک جنگ تحمیلی ما را به ذلت بکشانند، این مردم بزرگ دشمنان را ذلیل و خوار کردند و عظمت، حماسه و پیروزی بزرگ برای این سرزمین آفریدند. کجا را بگویم؟ فتح عملیات ثامن الحجج و شکستن حصر آبادان، پیروزی طریق القدس، پیروزی فتح المبین، آزادی خرمشهر، پیروری والفجر هشت و پیروزی مردان سرافراز بزرگ ما از ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی و همه هرکجا همه باهم بودیم، پیروز شدیم و هرکجا شیطان بین این مردم بزرگ توانست برای چند روز فاصله ایجاد کند، سرافکنده شدیم.

* یک ملت منسجم، متحد، بزرگ و سرافراز؛ همیشه افتخار آفرین است.

* روزهای سختی را پشت سرگذراندیم. ساعات سخت. شب های سخت، روزهای سخت و به همان قدر که عملیات کربلا ۴ و ۵ تصمیم گیری اش برای ما سخت و سرنوشت ساز بود به همان نسبت هم شب توافق ‍ژنو برای ما سخت بود و از سرشب تا ۵ صبح حرف زدیم و در تماس بودیم؛ اما راه را گم نکردیم؛ خدا ما را تنها نگذاشت و دست یاری اش را بر روی شانه مذاکره کنندگان را به عیان دیدیم.

* در کنار لطف خدا و همت و ایستادگی مردم، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، هر وقت خواستیم که جلسه ای بگذاریم، هرگاه که از ایشان مشورت خواستیم، هرگاه که خواستیم جمعی یا فردی در خدمت شان باشیم؛ هیچ گاه دریغ نکردند. ایشان همه تجربه های ذی قیمت خویش را در اختیار ما گذاشتند و ما را هدایت کردند، ایشان چارچوب های مشخص و دقیق پیش پای مذاکره کنندگان ما قرار دادند و چقدر مذاکره کنندگان ما تلاش کردند تا سخنی از ایشان روی زمین نماند. اگر لازم بود ۱۰ یا ۱۷ شبانه روز، تلاش کردند، سختی ها کشیدند، نه من یادم می رود و نه دکتر ظریف که به او گفتم آقای ظریف از تو می خواهم حرف آقا روی زمین نماند و او با توانمندی، شهامت، ایستادگی و کاردانی این کار بزرگ را انجام داد.

* اگر رهبر معظم انقلاب نبود، انسجام ملی نبود، اگر رهبری نبود، وحدت ملی نبود، اگر رهبری نبود، دستاورد ما در این حدی که امروز ما می بینیم نبود یا شاید دستاوردی نداشتیم.

* اساس کار لطف خدا، ایستادگی ملت و راهنمایی رهبری معظم انقلاب بود اما در کنار این سه پایه، کاردانی کاردانان، افراد باتجربه، همت و ایستادگی شان بود. مردی با این همه دانش، تجربه و خلوص که من هیچ گاه در طول این مدت ناخالصی ندیدم و همه خالصانه کار کردند، چقدر جلساتی که با آقای ظریف،عراقچی و تخت روانچی در روزهای و در مراحل سخت داشتیم و همه جا من خلوص دیدم.

*همه جا توانمندی و شهامت دیدم، مگر این کار بزرگ بدون شهامت، ایستادگی، دانش و آشنایی به رموز مذاکره امکان پذیر بود؟ اگر دولت یازدهم هنری داشت؛ هنرش در این بود که توانست بهترین ها را برای این مصاف برگزیند که اگر این ها نبودند کار بسیار سخت می شد.

* کار بسیار عظیمی انجام شد، تهدید تبدیل به فرصت شد. به جای تحریم مشارکت دسته جمعی انجام شد. بر خلاف آنچه که برخی کودکانه سخن می گویند؛ آنچه که بعد از برجام ما برای ملت ایران خواهیم گرفت کالای ساخت خارجی به جای کالای داخلی نیست و سرمایه و فناوری و مشارکت برای تصاحب بازارهای جدید را خواهیم گرفت.

* دروغ به مردم نگویند، ملت ما خواهند دید ما دروغ نگفتیم. ما از روز اول راست گفتیم و هرچه به مردم وعده دادیم خدا یاری کرد و انجام دادیم و بعد از آن هم انجام خواهیم داد.

* ما به حول و قوه الهی ناوگان حمل و نقل ایران را نوسازی خواهیم کرد. نخواهیم گذاشت مردم ایران در هواپیماهای کهنه با ترس و لرز بنشینند و تحقیر شوند.

* ما ناوگان هوایی و ریلی را نوسازی خواهیم کرد. ما قطارهای پرسرعت مدرن برای سلامت و راحتی ملت ایران خواهیم آورد. این هنوز از نتایج سحر است. بدبینان و یا بدخواهان هرچه می خواهند بگویند. این راه ملت است.

* به ما می گویند برجام که شد دولت برای مردم وفاق بیاورد. مگر ما برجام را آوردیم؟ برجام را ملت ما آورد. ما خادم مردم هستیم. چه کاره هستیم، برجام را خدا آورد. پیروزی ملت اراده حق بود و همان خدا هم برای این ملت سربلندی و رفاه بیشتر خواهد آورد.

* همان ملتی که توانست برجام را بسازد، کشور را خواهد ساخت و ما باز هم به خدمت این ملت بزرگ افتخار خواهیم کرد.

* ما به ظاهر به برخی از دوستان به نمایندگی نشان و مدال دادیم اما به آنهایی نشان دادیم که خودشان ، وجود و سخن شان برای ملت ایران مدال و نشان است. من این نشان ها را به عنوان رئیس جمهور ایران و به نمایندگی از اراده ملی ایران به این خادمان ملت تقدیم و اهدا کردم. برای ما روز ۱۹ بهمن روز پرافتخاری بود و امروز هم روز پرافتخاری برای همه ملت ما است.

* آیا ما افتخار نمی کنیم که رئیس جمهور آمریکا که به ظاهر بالاترین قدرت نظامی و سیاسی هستند، در برابر فتوای رهبر معظم انقلاب سر فرود آورد. آیا این افتخار ندارد که او گفت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران به خاطر فتوای تاریخی رهبر ایران اعتماد می کنیم؟  معنای آن این است که دنیا که هم رهبری رهبر را به خوبی می فهمد و هم فتاوا را. می داند فتوا در یک جامعه اسلامی چه جایگاه بلند و بزرگی دارد و هم می داند که اگر رهبر در ایران سخنی گفت و قولی داد، دنیا باید به این سخن و قول اعتماد کند.

*ما نباید به خاطر جایگاه ایران، این جایگاه همیشه بوده است اما امروز ظهور و بروز پیدا کرده است. ما نباید به خاطر این که دنیا فهمید صهیونیست ها در طول ۱۲ سال نسبت به ایران دروغ گفتند، اثبات دروغ گویی صهیونیست ها ، استکبار جهانی و آمریکا نسبت به برنامه هسته ای ایران با قطعنامه ای که شورای حکام صادر کرد برایمان افتخار نیست؟ افتخار نیست که ثابت کنیم ملت ایران در تاریخ راستگوست و دشمنان ملت ایران دروغگو هستند؟ برای ما جای افتخار نیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد با ۶ قطعنامه فصل هفتمی که کمتر اتفاق افتاده و یا فکر می کنم که اتفاق نیفتاده است. در تاریخ ۷۰ ساله عمر سازمان ملل متحد که ۶ قطعنامه فصل هفتمی علیه مردمی تصویب کند، همان شورای امنیت همه این قطعنامه ها را ملغی اعلام کند.

* این قرار بین من، دکتر ظریف ، دکتر عراقچی و آقای تخت روانچی از روزهای اول مذاکره بود. اولین روزهای مذاکره به این عزیزان گفتم شرط من برای توافق، لغو قطعنامه های سازمان ملل است. وقتی با هم مشورت می کردیم کمی سخت به نظر می آمد که آیا می توانیم همه این قطعنامه ها را لغو کنیم.

* این ایستادگی ملت ایران بود که توانست امروز این پیروزی را به ارمغان آورد. آنچه داریم افتخارات ملی است و آنچه دوستان ما در صحنه انجام دادند و فداکاری کردند افتخارشان به خاطر این است که ادای وظیفه کردند، دینشان را به این ملت ادا کردند و فرامین رهبری را مو به مو اجرا کردند.  هیچ سخن ناروایی آن ها را از مسیر منحرف نکرد و هیچگاه عصبانی نشدند و در یک لحظه ممکن است بگوییم دکتر صالحی در یک جایی به ظاهر عصبانی شد و به هر حال آن هم قشنگ بود.

* آن ها خشم را فرو خوردند، اراده شان را آهنین کردند و در تاریخ ملت ایران برگ زرین را آفریدند. من به نمایندگی از ملت ایران از همه این خادمین سپاسگزاری می کنم. من در برابر این همه محبت، آن همه ارشاد، آن همه هدایت و آن همه حمایت رهبر سر تواضع فرود می آورم و از همه مراجع و علمای بزرگ قدردانی می کنم.

* من از روسای دو قوه دیگر، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه بویژه از برادرم دکتر لاریجانی قدردانی می کنم، وی در روزهای پرفراز و نشیب ما را یاری و کمک کرد.

* از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و از همه کسانی که در این مسیر را ما را یاری کردند، همه مذاکرات کنندگان گذشته، تمام مسئولان سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات که در همه ادوار کمک و یاری کردند، قدردانی می کنم.

* همچنین از همه روسای جمهوری، از زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی و دولت او که در زمینه هسته ای تلاش کرد، از دولت حجت الاسلام والمسلمین خاتمی که در دوره خود تلاش کرد و از دو دولت آقای احمدی نژاد و از همه قدردانی می کنم، همه به سهم خود، کار، تلاش و خدمت کردند، تلاش کردند که برای این مردم افتخار بیافرینند و امیدوارم که اجر و مزد هر کسی به سهم خود با خدای بزرگ باشد.

درباره ی سارا اسدی

همچنین ببینید

Phonesheriff – Spy Cellular Phone-It May Be Easy Described On SpyPhoneware service

Now that mobile spy programs are a reality, many people wonder how easy or difficult …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *