خانه / تحقیق و پروژه / دانلود مقاله کاشی کاری معبد سلطانیه

دانلود مقاله کاشی کاری معبد سلطانیه

دانلود مقاله کاشی کاری معبد سلطانیه

دانلود مقاله کاشی کاری معبد سلطانیه

 

مشخصات این فایل
عنوان:کاشی کاری معبد سلطانیه
فرمت فایل: word(قابل ویرایش)
تعداد صفحات:37

این مقاله در مورد کاشی کاری معبد سلطانیه می باشد.

 

بخشی از تیترها به همراه مختصری از توضیحات مقاله کاشی کاری معبد سلطانیه

اعراب در سال 26 هجری در زمان خلافت عمر بر اصفهان چیره شدند. این شهر در آن عصر کانون مسلمانان ایران بود و تا سیصد سال زیر نفوذ خلفا باقی ماند به طوری که تاریخش با تاریخ بغداد توام گردید.
اسلام به سرعت در ایران پیشرفت می کرد. گسترش اعتقاد مردم نسبت به خدای یکتا و پیغمبر او محمد (ص) و دستورات دین مبین اسلام سبب توسعه ی هر چه
بیشتر بناهای مذهبی می شد. مراکز مذهبی یی که از دوره ی ساسانیان باقی مانده بودند به مساجدی تبدیل می شدند که معماری شان با معماری ساسانی هماهنگ بود . ذوق معماران ایرانی آن چنان به تکامل زیبایی شناسی بنای مسجد آغاز کرد که ابتدا مسجد به یک ایوانی و در اندک زمانی به چهار ایوانی تبدیل گشت و گسترش روز افزون معماری ایران به نقاط نفوذ پذیر اسلام کشیده شد….(ادامه دارد)

در تاریخ 205 هجری طاهر ذوالیمینین در خراسان حکومتی مستقل ایجاد کرد و سلسله طاهریان را بنیان نهاد از اینرو می توان قرن سوم هجری را سرفصل تجدید استقلال ایرانیان شمرد این استقلال به تدریج قوت گرفت و دوره هایی چون صفاریان ،سامانیان ،آل بویه و غزنویان را پشت سر گذاشت و دست اعراب را به طور کلی از ایران کوتاه کرد ولی به واسطه انتشار و گسترش دین مبین اسلام نفوذ عرب در روح ایرانی به جا ماند و ایرانیان تعلیمات عرب را برابر ذوق خود پذیرفتند و تمدن و اندیشه خود را در روح او جای دادند بنابراین هنر اسلامی در آغاز پیدایش از ویژگی های هنری و معماری خاص ایرانیان برخوردار گردید….(ادامه دارد)

یکی از کسانی که در ساختن ابنیه و تشویق هنرمندان سهم بسزا داشت خواجه نظام الملک وزیر عصر سلجوقی بود که با پشتیبانی عمر خیام مدارس بسیاری در طوس ،بغداد و نیشابور ساخت و دیگر بزرگان نیز به تبعیت از او مدارس متعددی در نقاط مختلف بنا کردند و به راه مذهب و فراگیری علم وقف داشتند در ساختمانهایی که جنبه مذهبی داشتند در محوری که رو به سوی مکه قرار می گرفت محراب ساختند تا مسلمین به طرف قبله نماز گذارند….(ادامه دارد)

سفالگران ایرانی در ابتدای حکومت مغول به همان شیوه ی عهد سلجوقی کار می کردند. لکن رفته رفته دراین صنعت نوآوری هایی پدید آوردند که بدان غنای افزون بخشید نقش مرغان و گلهای رنگارنگ و انسان که نفوذ چینی در آنها دیده می شود بر سفالینه ها جلوه گر شد یکی از مهمترین اتفاقاتی که در آن زمان در تاریخ ایران رخ داد ساخته شدن بزرگترین گنبد قرن بر مزار پادشاه مغول ،الجایتو سلطان محمد خدابنده بود کار ساختمان این گنبد مشهور در سال 710هجری قمری به پایان رسید و بدین مناسبت جشنی برپا کردند و شهر را بنام سلطانیه و بنا را گنبد سلطانیه خواندند….(ادامه دارد)

طرح و نقشه شهر سلطانیه بوسیله وزیر دانشمند سلطان محمد یعنی خواجه رشید الدین فضل الله کشیده شد و به زودی کار ساختمان آن آغاز گردید سلطان محمد مانند برادر خود در تبریز دستور داد که امارات بسیاری چون مسجد،کاخ،مدرسه،بیمارستان و داروخانه بسازند و یک مسجد هم بنام و خرج خود سلطان از مرر ساخته شد. دو تن از وزیران سلطان محمد خدابنده نیز به هزینه شخصی کاخ ها و امارات بسیاری بنا نهادند و شهری در کمال زیبایی ساختند از مدارسی که می توان در این شمار ذکر کرد مدرسه ای بود که به فرمان سلطان محمد بنا شد….(ادامه دارد)

تزئین گنبد سلطانیه در حد کمال است و رنگ آمیزی و هماهنگی الوان آن چشمگیر است گو اینکه شیوه ی کاربرد آجر و کاشی در پیکره ی بنای مزبور با آنچنان ظرافتی که شایسته ی این ساختمان باشد جلب نظر نمی کند. در تزئین بنا و پیکره ی ساختمان که از آجر و کاشی ساخته شده گنبد از بیرون با یک پوشش یکپارچه از کاشی فیروزه یی انجام گرفته و اطراف گنبد را خط کوفی با کاشی لاجوردی و فیروزه یی پوشانیده که در حال حاضر در دست تعمیرست و رنگ آجر در میان رنگ های کاشی جلوه ی خاص دارد. تزئینات داخل بنا با کاشی های نفیس تر اجرا شده اند . در این نقوش از گره کشی و معقلی و دیگر طرح …(ادامه دارد)

ناصر الدین شاه پابند مذهب بود و به امر وی قبور ائمه ی اطهار تعمیر و کاشیکاری می شد. در این اوان هنر کاشیکاری و کاشی سازی کاملا تنزل کرده بود. در عین حال به دستور شاه عده ای از نقاشان به منظور کسب مهارت نظری و عملی در زمینه ی هنر به موزه های رم و پاریس اعزام شدند. ولی آنان در بازگشت به میهن به ارایه ی طرح های تازه یی پرداختند که اگرچه در نوع خود عالی بود لیکن کارگران کاشی ساز نمی توانستند آنرا روی کاشی منتقل کنند. از این رو همچنان بر سر در ادارات دولتی کاشی هایی مصور به صحنه هایی از قبیل رفتن کارمندان به سر کار و امثالهم نصب گردید….(ادامه دارد)


برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

درباره ی moein

slm

همچنین ببینید

Dog whispering inside the 21st century

The skilled authors also needs to contain the abilities along with encounter with Spanish vocabulary …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *