خانه / تحقیق و پروژه / دانلود تحقیق روانشناسی نوجوانان

دانلود تحقیق روانشناسی نوجوانان

دانلود تحقیق روانشناسی نوجوانان

 تحقیق روانشناسی نوجوانان در 66 صفحه با فرمت ورد شامل بخش های زیر می باشد:

مقدمه

جنبه هاي مهم شخصيت جوان

 ويژگي هاي مهم نوجوان

روان شناسي خطرهاي بلوغ

تغييرات همگاني دوران بلوغ

رشد جنسي

منابع نظريه فرويد

چند اشكال بر نظريه فرويد

ازدواج راه صحيح ارضاي غرايز جنسي

مهم ترين ويژگي هاي رشد شناختي ـ عقلي نوجوان

توانايي هاي ذهني نوجوانان

هويت يابي نوجوان

خطر آزادي مطلق براي جوانان

خصايص اجتماعي دوره نوجواني

ويژگي هاي رشد عاطفي نوجوان

انواع عواطف در دوره نوجواني

نمودها و مظاهر ترس

عوارض ترس

واكنش هاي خشم در نوجواني

نياز به محبت متقابل 

رغبت هاي ديني

دوره هاي شكل گيري دين و مذهب در نوجوانان

شيوه هاي جذب نوجوانان به مذهب

مشكلات تربيت مذهبي نوجوانان

تبادل فرهنگي با ساير جوامع

 والدين و نوجوان

رشد جسماني نوجوان

رشد عاطفي در نوجوانان

رشد اجتماعي نوجوانان

چگونه با فرزند نوجوانمان صحبت كنيم ؟

جذابيت و مقبول بودن پيام دهنده

مشكلات آنها

عوامل مؤثر در اضطراب نوجوانان و مقابله با آن

نحوه رويارويي با رنج ناشي از تغييرات جسماني

رويارويي با اضطراب ناشي از عدم پذيرش از جانب همسالان

رويارويي با اضطراب ناشي از دوگانگي و ترس از مستقل شدن

رويارويي با اضطراب ناشي از بروز رفتار پرخاشگرانه

مذهب و نوجوانان

اينترنت و نوجوانان

پي نوشت ها

 

 

 

 

مقدمه

دوره نوجواني همزمان است با دوره بلوغ ؛ يكي از بحراني ترين دوره هاي زندگي . در دوره بلوغ ، تغييرات گوناگوني در ابعاد شخصيتي نوجوان رخ مي دهد كه هركدام به نوعي مي تواند بر او اثر بگذارد و حتي گاهي شخصيت او را دگرگون سازد. اين نبشتار ، به برخي از اين جنبه ها اشاره دارد. اما پيش از ورود به اصل بحث ، توجه به چند نكته لازم است :

1ـ بحران بلوغ: فرايند بلوغ يكي از بحراني ترين دوره هاي زندگي هر فرد است . استانلي هال ، (Stanly Hall ) كه به پدر روانشناسي بلوغ معروف است ، اين مرحله را « دوران طوفان و فشار »           مي نامد . نوجوان در اين دوره ، تمايلات و خواهش هاي متضادي دارد . مثلاً با اين كه مي خواهد با دوستان باشد ، به تنهايي نيز علاقمند است . (1)

روسو دوره بلوغ را تولد مجدد مي داند . او مي گويد : وقتي فرد به دوره بلوغ مي رسد مثل اين است كه فرد ديگري با خصوصيات بدني و رواني متفاوتي در وي به وجود آمده است. (2)

در هفت سال سوم زندگي كه دوران بلوغ و جواني است ، تحولات سريعي در جسم و جان نوجوان پديدار مي گردد و در مدت كوتاهي اندام و افكارش به كلي تغيير مي كند .(3) دوره نوجواني و بلوغ به سنين بين 12 تا 18 سالگي اطلاق مي شود. اين دوره يكي از بحراني ترين دوره هاست. گاهي گذشتن از مرز كودكي و رسيدن به قلمرو بلوغ با نابساماني هاي فراواني همراه است. در اين دوره ، نوجوان نه ديگر كودك به حساب مي آيد و نه هنوز به درستي بالغ گرديده است. وي در مرز بين اين دو مرحله (كودكي و بزرگسالي ) قرار مي گيرد و با فشارها و انتظارات خاص هر دوره روبه رو مي شود ؛ از سويي ، اگر كار كودكانه بكند او را ملامت مي كنند كه بزرگ شده است و اين كار در شأن او نيست و از سوي ديگر ، معمولاً با او مانند بزرگسالان رفتار نمي شود . در زندگي ، نقش كودك و بزرگسال ، هركدام مشخص است و مي دانند چه كاري بايد انجام دهند ، ولي نوجوان در وضع روحي مبهم و پيچيده اي به سر مي برد ؛ او به درستي نمي دانند چه بايد بكند.

2ـ تعريف بلوغ و نوجواني :  

كلمه «بلوغ» يا (Puberty ) ممكن است به چند صورت تعريف شود :

الف ) بلوغ جنسي : بلوغ به اين معنا يعني رسيدن به سن توليد مثل و شهوت جنسي كه سنين آن در بين ملل و افراد گوناگون بر حسب نژاد ، مناطق جغرافيايي و آب و هوايي متفاوت است و معمولاً بين سنين 12ـ18 سالگي واقع مي شود.

ب ) بلوغ جسمي (فيزيولوژيك) : بلوغ به اين معنا همان آخرين حد رشد اندام ها است كه زمان آن از يك سو ، به نژاد فرد بستگي دارد و از سوي ديگر ، به قوانين رشد و نمو هريك از اعضا . در اين زمينه، تنكرد شناسان (فيزيولوژيست ها ) و روان شناسان به اين نتيجه رسيده اند كه اندام هاي انسان تا پنج سال اول زندگي به طور سريع رشد مي كند و سپس رشد آن تا سنين        12 ـ 13 سالگي به كندي                  مي گرايد ، در دوره نوجواني سرعت رشد دوباره افزايش مي يابد و در فواصل بين 18ـ25 سالگي جسم به حد كمال خود مي رسد و رشدش نيز متوقف مي گردد . لازم به ذكر است كه تمام قسمت هاي بدن در دوره رشد به يك ميزان رشد نمي كند ، بلكه بعضي از اعضا رشد بيشتري دارند، چنانچه مشهور است كه    « نوجوان شلوارش يك سال زودتر از كتش كوچك مي شود . »…

 


برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

درباره ی moein

slm

همچنین ببینید

Dog whispering inside the 21st century

The skilled authors also needs to contain the abilities along with encounter with Spanish vocabulary …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *